Szkółka Borówki Marka Beltera
borowki.blog.interia.pl
<< Październik 2015
PonWtŚrCzwPiąSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Księga gości
 
O mnie
borowki
Czarna
Zobacz mój profil
Powrót

Uprawa borówki

2006-11-08

Uprawa borówki wysokiej wbrew pozorom jest prosta. Jak każda roślina ma pewne wymagania dotyczące rodzaju gleby. Gleba powinna być lekka próchniczno-piaszczysta, kwaśna ph 3,8-4,8 ciepła i wilgotna. W ogródkach przydomowych dołek można wypełnić torfem kwaśnym, piaskiem i należy pamiętać o podlewaniu. Na większe plantacje nadają się gleby bielicowe, torfowe, brunatne.

Borówka amerykańska jest ciekawą rośliną, ponieważ została ona sprowadzona niemal, że z drugiego końca świata a bardzo dobrze adoptuje się w naszych warunkach klimatycznych, chociaż te niekiedy bywają bardzo kapryśne. Oczywiście zaobserwowano przypadki przemarznięcia krzewów borówki, ale wtedy temperatura sięgała -30 stopni Celsjusza i przemarznięcia zaobserwowano jedynie nad pokrywą śniegu.

Ojczyzną borówki amerykańskiej są Stany Zjednoczone Ameryki gdzie jest ona uprawiana na 25000 ha. Jeżeli tam może rosnąć to, dlaczego u nas miałaby mieć jakiekolwiek problemy przecież warunki klimatyczne są bardzo podobne. Odmiana Bluecrop, która jest uważana w USA za bardzo wartościową u nas wspaniale się adoptuje i również cieszy się ogromną popularnością.
 

Owoce borówki amerykańskiej są bardzo zdrowe a poza tym przydatne w domowej kuchni.
Zapraszam do zadawania pytań na tematy związane z uprawą borówki.

 Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com

Maciek Trzaska 2006-11-19
Witam,

Kiedy według Pana powinno się rozpocząć sadzenie sadzonek?
Marek Belter 2006-11-19
Witam
Sadzonki borówki amerykańskiej po procesie ukorzeniania, sadzone są do doniczek a co za tym idzie posiadają swój własny system korzeniowy. Posiadanie własnego systemu korzeniowego przez sadzonki borówki umożliwia sadzenie ich od wiosny do jesieni.
Najlepszą jednak porą do sadzenia borówki jest wiosna ponieważ, zmniejsza to ryzyko przemarznięcia zimą.

Pozdrawiam
Marek Belter
monika 2007-03-18
kiedy krzaczki borowki mozna przycinac i jak to robic
Grzesiek 2007-03-27
Planuję założyć małą plantację borówki 100 krzewów posiadam glebę o ph 5,8 czy jest sens przy takim ph- czy wydam niepotrzebnie pieniądze na sadzonki a efektu nie bedzie.
Proszę o szczegółowe rady zakwaszanie krok po kroku - sadzenie planuje na jesień 2007
Marek Belter 2007-04-01
Szanowny Panie

Nie podaje Pan, jaki jest to rodzaj gleby czy przepuszczalna, czy zwięzła i czy ma duża zawartość próchnicy, gdyż jest ważne, aby przy odpowiednim PH gleba była dosyć luźna umożliwiająca penetrację przez drobne korzenie borówki. Jeśli Pana gleba ma dobrą strukturę to można by spróbować odkwaszać siarką w ilości około 20 do 30 kilogramów na ar. Powinno się wymieszać tą siarkę z około 20 centymetrową wierzchnią warstwą gleby i czekać rok do czasu posadzenia borówki aż gleba zmieni swój odczyn. Przed posadzeniem zaleca się ponowne zbadanie odczynu PH. Po roku należy posadzić borówkę a wierzchnią warstwę gleby wyściółkować np. trocinami. Jeżeli Pana gleba jest zwięzła wtedy nie nadaje się do sadzenia borówki bez specjalnych zabiegów agrotechnicznych. W takim wypadku, aby posadzić te 100 krzaków borówki polecałbym wykopanie dołków, pod każdy krzak o średnicy około 80 cm i głębokości około 40 cm. Dołki te trzeba wypełnić kwaśnym torfem o PH 3,5- 4,0 wymieszanym z rozdrobnioną kora sosnową i piaskiem w stosunku 2 części torfu, 1 część piasku, 1 część trocin. Zamiast kory można użyć trocin z drzew iglastych, do tej sztucznie przygotowanej gleby trzeba dodać nawozów w odpowiedniej dawce np. florowit do borówki sprzedawany w sklepach ogrodniczych, osmocote lub inne nawozy przeznaczone do iglaków w dawkach według instrukcji na opakowaniu.

Pozdrawiam

Marek Belter
gelo 2007-04-25
Jakim sposobez zrobić rozsade borówki mam 7 krzaczków ale chcem tąmojąprzydomową plantację powiększyć.
Marek Belter 2007-04-26
Witam
Szanowny Panie proces ukorzeniania Borówki Amerykańskiej jest procesem złożonym i trudnym. Jednak najprostszym sposobem pozyskania nowych roślin jest tzw. odkład, najlepiej jest przygiąć młodą gałązkę do ziemi obsypać trocinami podlewać i czekać aż wypuści korzenie tj. około dwóch lat. Następnie taką nową sadzonkę należy wykopać i przesadzić na właściwe miejsce.

Pozdrawiam

Marek Belter
Tomasz Kobylański 2007-05-14
Witam ! Szanowny Panie Marku, według różnych zródeł zalecany rozstaw przy sadzeniu krzewów borówki waha się od 0,8 - 0,9 do 1 - 1,8 m pomiędzy roślinami i 2 - 2,5 do 3 m pomiędzy rzędami (według niektórych min. 3 m) lub w systemie pasowym np. 3 m pomiędzy pasami rzędów, 2 m pomiędzy rzędami i 1 m pomiędzy roślinami. Proszę o Pana opinię w tym temacie, zakładając uprawę polową odmian zarówno do zbioru ręcznego jak i przystosowanych do zbioru mechanicznego. Jaki jest Pana zdaniem optymalny rozstaw biorąc pod uwagę powyższe założenia i czy bardzo się pomyliłem w moich obliczeniach gdzie przyjąłem przykładowy rozstaw 2 x 1 m i wyliczyłem, że na 1 ha przypadnie ok. 5 000 roślin ? Proszę również o opinię o odmianie Northland ponieważ trudno mi odnalezć jakiekolwiek informacje dotyczące tej właśnie odmiany.
Pozdrawiam. Tomasz Kobylański
Marek Belter 2007-05-24
Witam
Szanowny Panie,
planując sadzenie Borówki Amerykańskiej na dużych plantacjach należy zwrócić szczególną uwagę na rozstaw miedzy roślinami jak i miedzy rzędami. Jeżeli mamy wystarczającą ilość gruntu pod uprawę tych roślin a nasadzenie jak największej ilości krzewów na danym obszarze nie jest priorytetem. To osobiście zalecałbym zrobienie odstępów miedzy roślinami około 1,5m. Przy odstępach około 1m po kilku latach rośliny zaczynają zrastać się razem, co jest bardzo niekorzystne. Na własnym poletku doświadczalnym zasadziłem rośliny w odstępach 1,2m na 3m. I odstępy miedzy roślinami okazały się zbyt małe.
Jeśli chodzi o odstępy między rzędami to uważam, że odstęp około 3m jest odstępem bardzo dobrym, ponieważ po kilku latach, kiedy krzewy się rozrosną poruszanie się po plantacji różnego rodzaju maszynami: kosiarkami, kombajnami itp. będzie łatwiejsze.

Myślę, że 5000 roślin na jeden hektar to zbyt dużo, zakładając, że odstępy miedzy roślinami będą mieć 1,5m a odstępy miedzy rzędami wynosić będą 3m. To na każdą roślinę przypadnie około 4,5 metra kwadratowego, więc na jeden hektar powinno przypadać około 2222 roślin.
Niestety w naszym gospodarstwie nie posiadamy odmiany Northland i nie mam wystarczającego doświadczenia z tą odmiana aby zabierać jakiekolwiek stanowisko w tej kwestii.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam

Marek Belter


Bogusława 2007-05-29
Jak wygląda ten bardziej złożony proses produkcji rozsady ?
Miło mi dowiedzieć się, że praca Pana Rejmana nie poszła na marne i nadal jest kultywowana tradycja .
Marek Belter 2007-06-13
Witam

Proces ukorzeniania Borówki Amerykańskiej jest procesem skomplikowanym i pracochłonnym, wymaga on przygotowania odpowiedniego stanowiska i pobierania sadzonek w określonej fazie wzrostu. Proces ten trwa od czerwca do jesieni i wymaga on codziennego nadzoru.
Dokładny opis procesu ukorzeniania można znaleźć w literaturze fachowej.

Pozdrawiam

Marek Belter
a.g. 2007-06-21
jakie fugicydyi herbicydy można stosować w borówce.zadaję takie pytanie ,gdyż spotkałem się w literaturze że brak jest preparatów dopuszczonych do stosowania w uprawie borówki, jednocześnie w sprzedaży jest wiele preparatów ,gdzie na opakowaniu są zalecenia stosowania .
Paweł 2007-09-26
Panie Marku, po ilu latach borówka bluecrop zaczyna owocować i ilutoczne sadzonki dostępne są w sprzedaży?
MAREK BELTER 2007-10-10
Witam
Szanowny Panie,
Sadzonki borówki pełnie owocowania osiągają w trzecim roku po posadzeniu.
Pełnię owocowania można definiować jako 5 kilogramów z jednej rośliny.
Jednak rośliny w pierwszym i drugim roku od posadzenia dają niewielkie ilości owoców.
Rośliny, jakie są dostępne w naszym gospodarstwie są dwu letnie.

Pozdrawiam

Marek Belter
wuwu 2008-01-22
Szanowny Panie ,planuje zlozyc plantacje Borowki Amerykanskiej ok 2 H na poczatek. Mam jednak problem aby znalezc odbiorce. Posiadam obecnie plantacje malin i truskawek i z odbiorcami nie mam problemu, sami pukaja do moich drzwi i bija sie o ceny. Z borowka jednak jest inaczej. Niestety nie sa zainteresowani ze wzgledu na wysoka cene i brak rynku zbytu w rejonie, w ktorym mam gospodarstwo.
Moze moglby Pan podpowiedziec mi jak powinienem sie zorganizowac aby ruszyc z tym tematem jak najlepiej? Dodam jedynie, ze umowa przedwstepna z odbiorca potrzebna jest mi do ubiegania sie o doplaty z Unii Europejskiej.
Probowalem skontaktowac sie z Stowarzyszeniem Plantatorów Borówki Amerykańskiej ale bezskutecznie niestety.
Z gory bardzo dziekuje za ewentualna pomoc.
Marek Belter 2008-02-16
Szanowny Panie,

Niestety nie jestem w stanie udzielic Panu profesjonalnej porady w tym zakresie.
Nasze gospodarstwo specjalizuje sie w produkcji sadzonek Borowki Amerykanskiej nie sprzedajemy owocow w duzych ilosciach.
Jedyną informacja jaka może byc pomocna dla palnowanego przez Pana przedsiewziecia, Jest kontakt z obbiorca z zagranicy. Mysle ze mógłbym pomoć Panu w tym zakresie, ponieważ posiadam kilka zapytan ofertowych o owoce od przetworców zagranicznych. Jedyna przeszkoda w rozmowach z tymi odbiorcami jest bariera jezykowa.
Jeśli jest Pan zainteresowany takimi odbioracmi to myśle że moge Panu te kontakty udostępnic.

Pozdrawiam

Marek Belter
Gucio 2008-03-02
Chciałem posadzić kilka krzewów borówki na tarasie. Jest to wschodnia strona domu, więc po południu nie ma tam już słońca. Czy pół dnia słońca wystarczy borówkom?
Co robić z krzewami w zimie, podlewać mimo mrozu, chronić jakoś korzenie przed przemarznięciem?
marek s 2008-04-04
Witam mam takie pytanie co do ziemi w jaka trzeba sadzic borówki, u mnie klasa ziemi to 3b. ale jest bardzo zwiezla .gliniasta miejscami wiec obawiam sie czy moge sadzic w nia borówki.bez sypania kory itd.dodam jeszcze ze wczesniej uprawialem warzywa a ph wynosi okolo 3.5 do 4.5. i jeszcze jedno wymagane jest w borowkach podlewanie.i czy po posadzeniu 2 letniej sadzonki w nastepnym roku moge liczyc na zbiór.z góry dziekuje za odp.dodam jeszcze ze planuje ta inwestycje na 1 lub 2 h.
kazimierz 2008-04-23
WITAM ;
Mam pytamnie, kto się oriętuje jakie herbicydy się stosuje, lub są dopuszczane w uprawie borówki amerykańskiej.
Pozdrawiam kazimierz!!!
aga 2008-05-06
dostałam od koleżnki borówke 1 krzaczek ale nie znam odmiany ,hoduje ją na tarasie przez 2 lata miała owoce w tym roku nie mimo że ją nawozilam nie wiem dlaczego czy żeby miała owoce i kwiaty musze dokupić jeszcze jeden krzak czy jeden nie wystarczy ?
Paweł 2008-05-08
Może przymarzła zimą lub wczesną wiosną i dlatego nie było owoców...
np w tym roku na jednej z naszych plantacji na powierzchni 40h obmarzło jakieś 70% Duka
Marian 2008-05-08

Mam taki problem, moje krzewy borówki kazdego roku owocowaly bardzo obficie a w tym roku juz widać że nie bedzie ani jednego kwiatka ,oprócz tego te pąki które wyglądały na kwiatowe po otwarciu okazało sie że w środku nie ma kwiatów albo w niektórych przypadkach widać ze kwiatek jest ale bardzo miniaturowy.Pączki są poprostu tak jak by puste w środku.Bardzo bym prosił o rade co jest nie tak że tak sie dzieje z moimi borowkami, jeszcze napiszę że borowki są nawożone nawozem do borówek (florowit). Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
ala 2008-05-19
Koncówki młodych pędów mojej borówki brązowieja i usychają, a więc młoda w konekwencji nie orśnie cała roslina . Co to może być czy to jest zgorzel. Jeśli tak to jak sobie z tym radzić. W ogóle czym spryskiwać rośliny żeby ochronić je przed grzbami i szkodnikami. Wszędzie jest mnóstwo info dot gleby nawadniania pielęgnacji ale ani słowa jak się bronić przed chorobami, bo to nie jest prawda że choroby i szkodni ki borówek sie nie imają. Podobno są na zachodzie jakies preparaty ale nie wiem jakie jakie, czy mogólby Pan coś doradzić.
Pozdr
mido76 2008-05-27
jak i gdzie moge sprawdzic jaka mam glebe?
waldek 2008-07-14
Panie Marku pisał pan, że ma pan namiary na klientów zagranicznych zainteresowanych zakupem owoców z Polski. Mogę prosić o jakiś namiar na klienta niemieckojęzycznego?
Moja plantacja jest koło Szczecina, więc Niemcy blisko.
Pozdrawiam,Waldek
Anna 2008-08-26
Chcialabym wiedziec czy do sadzenia borowki amerykanskiej nadaje sie ziema na ktorej rosna rowniez brzozy oraz sosny? Czy teren na ktorym rosnie powinien byc calkowicie odkryty ?
Paweł 2008-09-11
Dla chętnych współpracować w następnym sezonie pozostawiam ślad. Nasza firma (lokalizacja woj. lubelskie) skupuje owoce borówki i eksportuje je do Anglii. Wymagania od dostawców to jakość nr 1.
Jeśli będzie ktoś zainteresowany sprzedażą w następnym roku pozostawiam swój adres email wawryl@gmail.com.
Pisząc email opisz swoją plantację oraz jakich ilości owoców będziesz się spodziewał.

Pozdrawiam
artur 2009-01-26
Witam
Chcę w tym roku na wiosnę posadzić kilkadziesiąt krzaków borówki. Moja ziemia jest zwięzła i o pH 6,5...7 dlatego postanowiłem, że wykopię dołki fi 100x50 i zastosuję przez siebie przygotowaną mieszaninę ziemi. Chciałbym znać proporcje poszczególnych składników ziemi aby borówka dobrze rosła. Zgromadziłem w tej chwili i chcę przystąpić do mieszania: przekompostowaną (2lata) trawę, od znajomego Leśniczego dostałem ziemię ze szkółki o pH 2,5..3 z obornikem, trociny iglaste i ziemia z wykopanych dołków.Czy te składniki wystarczą czy jeszcze zastosować torf, patrząc na to co mam to jest w tym dużo substancji organicznych. Wszystkie składniki są przekompostowane jedynie trociny są tegoroczne, czy domieszanie ich nie będzie szkodliwe.
pawel s 2009-02-23
witam planuje zalozenie w tym roku plantacji na ok 12h i teraz mam problem jest to ziemia w poblizy rzeki warunki do uprawy borowki wydaja sie dosc dobre gdyz poziom wody jest dosc wysoki lecz gesta siec rowow melioracyjnych odprowadza jej nadmiar ph gleby na poziomie ok 4,5 prosze o jakies wskazowki czy jest to naprawde dobre miejsce tak jak mi sie wydaje czy moze zbyt ryzykowne na ta dosc znaczna inwestycje ze zbytem nie bylo by problemu miejscowa przetwornia poszukuje jak ajwiecej dostawcow
sokol.pl 2009-03-15
witam. planuje założenie plantacji boróweki amerykańskiej. Interesują mnie dwie kwestie: czy trociny świerkowe mogą być stosowane w uprawie borówek, oraz gdzie moge zakupić siarkę pylistą do zakwaszania gleby, bo na naszym terenie wszyscy oferują tylko siarczan amonu... pozdrawiam. AD
Piotrek 2009-03-19
Chcę założyć plantację borówki na ok 34ha jaki mniejwięcej będzie koszt takiej inwestycji???
Marek Belter 2009-03-20
Szanowny Panie Arturze

W nawiązaniu do Pana
zapytania:

Dobry pomysł z dołkami. Mogą być trochę mniejsze fi 80x40. Ziemię
trzeba odkwasić do pH 3,5-4,5 (mieszanka ziemi do wypełnienia dołków powinna tyle mieć).
Ziemia powinna być na tyle rozluźniona żeby po nawilżeniu nie dało
Się formować kulek.
Próchnicę i trociny można zastosować trzeba pamiętać że trociny
świeże bardzo absorbują azot i trzeba zwiększyć nawożenie azotowe.
Polecam Panu książki Borówka wysoka autora Kazimierza Pliszki i druga
o tym samym tytule Kazimierza Smolarza, warto je mieć. Tam znajdzie Pan
wiele szczegółowych informacji.

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek Belter 2009-03-20
Szanowny Panie Pawle
W nawiązaniu do pana zapytania:

Wygląda że warunki do uprawy borówki są odpowiednie jeżeli poziom
wody gruntowej nie jest wyższy niż 30cm. od powierzchni, nie może to być
teren okresowo zalewany korzenie borówki nie wytrzymują tego.
Gleba powinna być rozluźniona kl.lV.
Ze względu na dużą inwestycję polecam Panu szczegółowe wskazówki w
książkach :
dr. Kazimierza Pliszki Borówka wysoka
dr. Kazimierza Smolarza Uprawa borówki i żurawiny

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek Belter 2009-03-20
Do Sokol.pl

W nawiązaniu do zapytania:

Trociny świerkowe mogą być.
Siarkę może Pan kupić w Machowie koło Tarnobrzega lub nawóz siarkowy
Wigor, lub tam zasięgnąć informacji o ich dystrybutorach.

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek Belter 2009-03-20
Szanowny Panie Piotrze

W nawiązaniu do Pana zapytania:

Koszt założenia 1ha plantacji to ok.50 000 zł.
Ponieważ to duże przedsięwzięcie polecam Panu literaturę fachową:
Kazimierz Smolarz -Uprawa borówki i żurawiny
Kazimierz Pliszka - Borówka wysoka

Pozdrawiam

Marek Belter
2009-03-25
jaka jest cena trocin lub innych substancji organicznych i ile ich potrzeba na 1h plantacji, oraz cena 1 tony siarki do zakwaszania gleby
artur 2009-03-27
jak sprawdzić ph-gleby proszę oinformację
Zbyszek (gość) 2009-04-10
Panie Marku
Mam 10-letnią małą plantację (100 krzaków) różnych odmian borówki, ale co roku mam problem na wiosne, gdyz muszę przycinać końcówki. Schną i brązowieją.W zeszłym roku stosowałem preparat PREVICUR i jest mała poprawa, ale może pan mi coś doradzi.Równiesz stosuję florovit do nawożenia.Za odpowiedż z góry dziękuję i pozdrawiam.
Paweł (gość) 2009-05-13
Witam serdecznie. Niedawno dokonałem analizy gleby jednej z moich łąk okazuje się że jest to gleba organiczna o pH 5,1
Zawartość:
Fosforu 41,6
Potasu 14,1
Magnezu 12
Stosunek potasu do Magnezu 1,2
(Zawartość w mg/100g gleby)

Robiąc analizę chciałem aby dokonano zaleceń nawozowych lecz w glebach organicznych nie ma górnych granic i nic nie zaoferowano.
Mam pytanie dotyczące tego faktu warto zasadzić na tego typu glebie boróweczkę?
borowki 2009-05-17
Panie Arturze
PH gleby można zbadać w najbliższej Stacji Chemiczno Rolniczej.
Można wysłać próbkę gleby poczta.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
marta (gość) 2009-06-18
Dzien dobry
Czy ma Pan moze informacje o plantacji borówki w niemczech koło granicy w Przewozie.Podobno potrzebuja tam ludzi do pracy.Tylko nie mogę znalezć żadnych dokładniejszych namiarów.Bardzo byłabym wdzieczna za informację na ten adres jasionow66@wp.pl.Dziękuje i czekam na jakies wiadomosci
Krystian (gość) 2009-07-12
Witam !
Mam pytanie czy wie Pan coś na temat chorób dotykających te rośliny. Pytam się ponieważ kilka z moich borówek nagle zaczęło schnąć niektóre z nich puściły nowe liście ale niektóre nie. Co może być powodem takiego zachowania tych roślin?
Albert (gość) 2009-07-18
Witam! Chciałbym dowiedzieć się, czy po posadzeniu 2-letnich sadzonek w październiku tego roku (znajomy posiada tartak więc korzenie zasypię sporą ilością trocin, aby nie przemarzły) zbiór będzie lichy, czy mogłoby się coś udać. Dodam, że gleba w mojej okolicy jest niestety gliniasta, a pH rzędu 5,8-7 i będę bazował na przekompostowanych i świeżych trocinach, ściółce spod sosen i dębów, torfie oraz małych ilościach biohumusu z własnej hodowli dżdżownicy kalifornijskiej(pH obojętne)
Albert (gość) 2009-07-18
oczywiście będę sadził w dołkach
Albert (gość) 2009-07-19
jeszcze zapomniałem o coś zapytać. Mianowicie o to, czy pod borówke nadaję się mata ogrodowa?
(gość) 2009-08-05
Witam

Zamierzam posadzić duża ilość borówki amerykańskiej i chciałbym się was zapytać Ile potrzeba sadzonki borówki na jeden hektar przyjmując że odległość od krzaczka do krzaczka wynosi 50 cm i odległości od rządka do rzadka wynosi 2.5 metra(taka odległość ponieważ nie wjechał bym ciągnikiem). Jeżeli moje odległości które napisałem są złe to proszę o poprawienie mnie i napisać jak wy myślicie zęby posadzić borówkę

Pozdrawiam
MichaŁ
MIchał.J (gość) 2009-08-25
Witam!!
Szanowny panien Marku chciałem tylko zapytac co to za gatunek borowki ktor jest na zdjeciu na tej własnie stronie (nad panskim zdjeciem) i ma owoce przypominajace ksztautem owoce winogron??
Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz:)
mariusz (gość) 2009-11-10
Wiatm
Jestem zainteresowany uprawą borówki. Chcciałbym zasadzić 1 ha. Proszę o informacje w jakim okresie się sadzi borowke, jaki byłby koszt sadzonek na 1 ha, Bardzo proszę również o podanie tel. kontaktowego do Państwa.
Marek Belter (gość) 2009-11-15
Szanowny Panie
Okres sadzenia borówki to wiosna lub jesień.
Koszt sadzonek przy zakładanej ilości 2,5-3 tyś/ ha to orientacyjnie 15-20 tyś PLN.
Telefon kontaktowy do naszej szkółki: 017 77 15 201

Pozdrawam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
Mariusz (gość) 2009-11-22
Witam ponownie.
Szanowny Panie serdecznie dziekuję za odpowiedź. Miałbym jeszcze jedno zapytanie. Bardzo proszę powiedzieć mi jaka jest sytuacja ze zbytem borówki. Czy istnieja może jakięś skupy do których mozna odstawiać owoce. Mieszkam w woj. mazowieckim. Czy sprzedaż odbywa się poprzez rynek min. Bronisze. Oraz ogólnie czy nie ma problemu ze zbytem owoców.
Marek Belter (gość) 2009-11-23
Witam

W sprawie dotyczącej zbytu owoców nie mam doświadczenia.
Jednak myślę że duży producent nie ma problemów ze zbytem, trzeba znaleźć w internecie różnych odbiorców z europy i rozpytać się o warunki współpracy.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com

Po
pawszo7 (gość) 2009-12-20
Witam. Na wiosne chciałbym posadzic ok 50 krzewow borowki...(jesienia kolejne 50szt.) co nieco o uprawie wiem poniewaz zapoznałem sie z ksiazka K. Pliszki "Borówka Wysoka". Chciałem sie dowiedziec w jakiej cenie sa krzewy (duke, bluecrop, darrow) i czy moge liczyc na dostarczenie do domu (okolice wrocławia) czy odbiór jest w moim zakresie? z gory dziekuje...
Boleslaw (gość) 2010-03-13
Witam serdczenie.
Pochodze z 30tys miejscowoscie z okolic Wroclawia. Zamierzam w tym roku posadzic ok 200 krzewow borowki, co do odmiany to jeszcze zbieram ostateczne informacje nt temat i decyzje podejme na dniach. Gleba spelnia wszelkie warunki do zapewnienia odpowiedniej uprawy, nawadnianie rowniez nie stanowi zadnego problemu, sila robocza na miejscu.

Chcialbym otrzymac odp na nast pytania z zakresu organizacji ekonimicznej ow przedsiewziecia poniewaz teorie oraz praktyke nt uprawy mam bardzo dobra ale kuleje z orgaznizacja spraw papierkowych.

1. Zakladajac, ze swoje owoce bede sprzedawal tylko na lokalnym targu i malym sklepiekom warzywnym, jaka wiec dzialalnosc musze otworzyc?
2. Czy wymagane ode mnie beda jakiekolwiek atesty dotyczace mojej uprawy a jesli tak to gdzie moge je zrobic?
3. Jaki podatek placi sie z tego tytulu oraz kiedy zakladajac, ze drzewa posadze w tym roku a pierwse owoce przyjda za 3 lata?

Z gory dziekuje za poswiecony mi czas i odpowiedzi.
Pozdrawiam goraco.
borowki 2010-03-17
Szanowny Panie

Wydaje mi się że jeżeli jest Pan rolnikiem to może pan sprzedawać swoje produkty bez problemy. W innym przypadku nie posiadam wystarczającej wiedzy z zakresu organizacji podatkowej zaby odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
Agnieszka (gość) 2010-04-02
Witam, chcę posadzić na próbę krzaczek borówki w donicy na balkonie, czy mam kupić ziemię do roślin wrzosowatych czy raczej do iglaków, a może sam kwaśny torf? Będę wdzięczna za radę.
piav (gość) 2010-04-09
Witam, mam problem z borówką. Posadziłam ją 2 lata temu i już w pierwszym sezonie zrobiła mi sie czerwona. wykopałam ją zmieniłam podłoże na kwaśne i myslałam że w następnym roku poprawi jej sie ale nadal jest czerwona(łodygi i liście). Do tej pory wydała tylko kilka owoców. Co moge zrobić by wróciła jej piekna zdrowa zielona brawa i by zaczęła wydawać owoce? Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
Arti (gość) 2010-05-11
Witam <mam pytanko jakiego ukorzeniacz pan stosuje do ukorzeniania borówki .
Zuzanna (gość) 2010-10-11
Rzeczywiście borówki są przepyszne. Widać, że praca w ogrodnictwie sprawia Ci wiele przyjemności.
czarna9 (gość) 2010-10-16
Dzień dobry! :)
Chciałabym kupić jeden krzak borówki, ale nie wiem czy nie potrzeba drugiego ażeby się zapytały. Jak więc z tym jest?
Pozdrawiam. ;)
mikusia (gość) 2010-10-17
Potrzebuję porady dotyczącej ukorzenienia borówki w domu. Cały krzak został połamany przez psa:( Czy da się ją uratować?
Bernadetta (gość) 2010-11-08
Witam, Ja również jestem zainteresowana uprawą borówki , ale chcę się zorientować jak byłoby ze zbytem w związku z tym mam prośbę czy moglabym prosić Pana o namiary na odbiorców anglojęzycznych .
Z góry dziękuję
Paweł W. (gość) 2010-11-09
Witam serdecznie. Służę pomocą wdrożenia Globalgap. Sprawnie przeprowadzę audity wewnętrzne związane z Globalgap,
Leaf,
TNC,
BRC,Kontakt: 695195816

W sezonie 2011 nawiąże współpracę z plantatorami.
Atrakcyjne ceny
Adam (gość) 2010-11-16
Witam, zastanawia mnie dziwny fakt, że borówka (odmiana bluecrop) wypuściła obecnie liście z pączków zimowych. I w związku z tym obawa że wszystko zimą zmarznie, a na wiosnę nie będzie miała skąd wypuścić nowe liście. Czy to normalne/ jak może być tego przyczyna?
Czesław N. (gość) 2010-12-18
Krótkie pytania: Ile krzaków maksymalnie zmieszczę w w kwaterze 4,6 m x 2,5 m? Południe od strony 4,6 m. Gleba lekka, próchnicza. Wrocław. ROD.
6 w rozstawie 1,5x1,5?
5 w szachownicy 1,5x1,5?
4 w rozstawie 3x1,5?
Jakie odmiany nadają się do uprawy amatorskiej (nie chorują, nie trzeba pryskać, mrozoodporność, nie grymaszą jeżeli chodzi o glebę, podlewanie, nie opadają,) i dają zbiory od połowy lipca do połowy września?

Poniższe przeczytać jak ma Pan czas i ochotę:
Bazując na książce
A. Rejman, K. Pliszka &#8222;borówka wysoka&#8221; PWRiL W-wa 1981
w listopadzie br. przygotowałem kwaterę pod borówkę wysoką na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym we Wrocławiu.
Działki położone są na łagodnym, prawie poziomym (0,5 % spadku) zboczu pradoliny rzeki Ślęży skierowanym ku południowi. Na zboczu tym były łąki. Pod 10 centymetrową warstwą gleby był piasek.
Działkę mam tam od ponad 40 lat. Przez pierwsze 25 lat co roku przywoziłem 5-10 metrów sześciennych bardzo tanich odpadów z ziół z wrocławskiego oddziału Herbapolu co doprowadziło do ponad 5 % próchnicy w glebie i podglebiu (do głębokości 40 cm). Po sprzedaży Herbapolu i zaprzestaniu produkcji to źródło kompostu wyschło. Od tego czasu nawoże działkę kompostem z rozdrobnionych gałęzi, resztek po warzywach, trawy i liści w wysokości połowy poprzedniej dawki.
Badanie z przed 5 lat określa próchnicę na 4,3 % a pH w wodzie wynosi 6,6.
Zasolenie 0,5 g/litr
N-NO3 93 mg/l
P 116
K 50
Ca 1080
Mg 97
Cl 5,5
Zn 21,92
Cu 2,96
Mn 7,04
Fe 41,36
B 0,95
Po tych badaniach zrobiono nawożenie mineralne korekcyjne zgodnie z zaleceniami.

Przygotowanie kwatery polegało na przekopaniu do głębokości 40-50 cm. W trakcie przekopywania do gleby dodano 1 kg siarki granulowanej, 400 litrów torfu wysokiego pH 3,5-4,5, 300 litrów zmielonej kory iglastej.
Na wczesną wiosnę planowane jest zrobienie sadowniczego badania gleby z zaleceniami pod potrzeby borówki wysokiej.
Kwatera będzie ograniczona przegrodą ułożoną do głębokości 60 cm.

Czy poniższe odmiany i uzasadnienie to dobry wybór?
1. Bluecrop bo to najlepsza odmiana borówki wysokiej 2,0
2. Earliblue bo najwcześniejsza 1,5 m
3. Darrow bo późna 1,5 m
4. Herbert przez wielu uważana za najsmaczniejszą spośród odmian borówki wysokiej 1,6 m
5. Nelson smaczne nie opadają plenna 1,6 m
(6) ? drugi egzemplarz z powyższych lub jakaś dobra

Czy przy rozstawie 1,5x1,5 da coś rozsuniecie o 10 cm kosztem zbliżenia do granic kwatery?
Na jaką głębokość zagłębić przegrody między kwaterą a resztą działki 40, 50, 60, 80 cm?
Czy ścinki piapieru też zakwaszą glebę jeżeli je dodam przed posadzeniem krzewów?
Siarkę dałem w listopadzie. Kiedy mogę wsadzić krzewy?
Czy obłożenie korzeni z każdej strony 10 cm warstwą torfu wysokiego spowoduje że siarka zdąży się rozpuścić w glebie nim do niej dotrą korzenie krzewu?
Czy wolne przestrzenie można zapełnić innymi kwasolubnymi niskimi jagodami?
Na jaką głębokość i jak szeroko sięgają korzenie?
Czy konieczne jest podlewanie zakwaszoną wodą i czym ją zakwaszać?
Nabyłem już siarczanowe nawozy azotowe, potasowe, magnezowe.
Jaki nawóz fosforowy jest najbardziej kwaśny, a jakiego należy unikać.
Czy wykosztować się na badanie na makro i mikroelementy?
Planuję badanie sadownicze, czy sprawdzić próchnicę?
Co ile lat powtarzać badanie i które?
Z poważaniem
Czesław N.
Tadeusz Tkaczuk (gość) 2010-12-23
Witm serdecznie panie Marku
Od jakiegos czasu interesuje sie borówka wysoka. Mam niewielki areal
na ktorym nic nie rosnie okolo 0,5h. Nie badalem PH ani zawartosci
skladników odzywczych. Planuje nasadzenie oklo 700 szt przy roztawie 1,0m na 3m miedzy rzedami. Mam zamiar wykopac rowy 80/40
i wykonac mieszanke ziemi kory torfu i trocin do tego naworzenie po zbadaniu mieszanki na skldniki mineralne.. oczywiscie plantacjie planuje sciulkowac i zastosuje kapilary do podlewania.Czy to dobry pomysl?
ile by kosztowala sadzanka, czy mizliwy by byl rtansport do mnie? dodam ze pochodze z wroslawia jakie odmiany pan proponuje? Zgóry wielkie dzieki. Wszystkiego dobrego w nowym roku.
ZIBI (gość) 2011-06-25
WITAM MAM DO PANA PYTANIE POSADZIŁEM NA JESIEŃ 100 KRZACZKÓW BORÓWKI I W MAJU USCHŁO MI 50% ROSŁY W ZIEMI KWAŚNEJ TORFOWEJ 1RAZ NAWOZIŁEM NAWOZEM DO IGLAKÓW FLOROVIT NA POCZĄTKU MAJA CZY JEST SZANSA ŻE NA WIOSNĘ Z TYCH SUCHYCH COŚ UROŚNIE DZIĘKUJE POZDRAWIAM
Grzegorz (gość) 2011-07-28
Witam

Mam pytanie w związku z planowanym na wrzesień sadzeniem borówki...

Ponieważ gleba, na której będę sadził borówki, jest stosunkowo zwięzła i mało przepuszczalna a Ph wynosi ok 5,5-6 czy oprócz sadzenia borówki w dołki o średnicy 80cm i 40cm głębokości wypełnionych przesuszonym obornikiem (dno dołka), kwaśnym torfem, trocinami z drzew iglastych i ziemią z dołka, znajduje uzasadnienie:
- wyłożenie ścian dołków folią ogrodniczą?
- zaszczepienie korzeni borówek mikoryzą?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Grzegorz
Kris (gość) 2011-08-25
Witam
Proszę o informacje czy można posadzić borówki w samym torfie nie mieszając go z ziemią. Właśnie tak posadziłem 14 krzaczków, po wykopaniu dołów wsypałem do nich trociny sosnowe a następnie torf 80l i całość przykryłem agrowłókniną czy mam to zmienić?
marek (gość) 2012-01-14
panie marku jaki jest koszt jednej sadzonki borówki?
artur (gość) 2012-02-22
mam pytanie Panie Marku,
1.ile obecnie kosztuje sadzonka bluecrop 2-letnie
2.na jakim poziomie ksztaltuje sie cena borowki w skupach
3.czy wogole istnieja skupy borowki
4.czy konieczne jest posadzenie 2 odmian borowki, czy wystarczy 1(przy plantacji znajduja sie pasieki z pszczolami)
Z gory dziekuje
Andrzej (gość) 2012-02-24
Dlaczego nie stosuje się trocin liściastych na plantacjach borówki?
Czy może Pan to uzasadnić?
Marek Belter (gość) 2012-02-27
- Ceny sadzonek są podane na stronie w zakładce nasza oferta

-Jesteśmy szkółka oferującą sadzonki nie posiadamy szerokiego doświadczenia w sprzedaży owoców.

- Na rynku polskim znajdują się firmy skupujące owoce borówki od producentów.

-Tak trzeba posadzić dwie odmiany chyba że na plantacji ma rosnąć tylko odmiana DUKE która nie wymaga zapylania od innych roślin.

Pozdrawiam

Marek Belter
www.sadzonkiborowki.com
Marek Belter (gość) 2012-02-27
Trociny z drzew liściastych zawierają wiele szkodliwych garbników które szkodzą roślinom Borówki Amerykańskiej.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
al (gość) 2012-03-11
Szanowny panie Marku!
Mam na działce kilka 12-letnich krzewów borówki, lecz w tym roku z powodu budowy w tym miejscu muszą zostać zlikwidowane. Czy można takie stare krzewy przesadzić i jak to dobrze zrobić żeby się przyjęły w nowym miejscu - czy mocno ciąć gałęzie i korzenie?
Pozdrawiam!
Marek Belter (gość) 2012-03-11

Witam Serdecznie

Trzeba by wykopać roślinę z bardzo dużą bryłą korzeniową i może się uda ale takie przesadzenie może uszkodzić roślinę. Trzeba spróbować.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
Dande (gość) 2012-03-14
Witam wszystkich palntatorów,
Mam pytenie Panie Marku: mam ok 1ha dobrej łąki typowo torfowej
pamietam że jest to bardzo mokra łąka z jednej strony dobrze bo nie trzeba nawadniać, ale czy mokra gleba nie zniszczy sadzonek. Wody na powierzchni nie widać ale jeśli sie wjedzie ciężkim sprzetem to zawsze koła są mokre, do tego kiedyś kopaliśmy tam torf i po wykopaniu w głąb 0,5m widac było wysiąkająca wode. Czy okresowe podtopienia np po wielkiej burzy nie zaszkodzą roślinie>??? Chcę tam posadzić na początek 2000 krzaczków borówki typu Duka.
Czekam na odpowiedz i pozdrawiam
dande
artur (gość) 2012-03-15
Witam
Zamierzam posadzic borowke na 0,3 ha mam pare pytan Panie Marku:
-zamierzam posadzic 2 odmiany tj. blucropa i duka, w ilosci 600 i 200 (czy dobrze dobralem odmiany) czy musze je sadzic na przemian czy przykladowo 3 rzedy kolo siebie duka i reszte blucropa
-czy cena za sadzonke 8 zl jest dobra(czesc 2-letnich czesc 3-letnich)
-czy bez systemu nawadniajacego tj.systemu rur itp jest sens wogole za to sie brac(brak srodkow w tym roku na zakup:(, w gre wchodziloby podlewanie reczne w pare osob
Czekam na odpowiedz i z gory dziekuje!!
Pozdrawiam
Marek.A (gość) 2012-03-18
Witam.Mam pytanie odnosnie odległośći między sadzonkami i rzędami przy założeniu plantacji na 0,25 ha.Plantacje tą Mam zamiar uprawiac fizycznie tj.bez wjazdu ciągnika na plantacje.Czy rozstaw między sadzonkami 120 cm i 200 cm między żądkami byłby rozsądny.
Pozdrawiam.
Marek Belter (gość) 2012-03-18
WItam

Według mnie jest za mokro, stojąca woda zniszczy rosliny.
Mozna jednak na próbe posadzić kilka sztuk i to chyba będzie najbardziej miarodajne.

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek Belter (gość) 2012-03-18
WItam

1. Raczej zalecane jest sadzenie odmian wczesnych i późnych &#8211; w Polsce jest bardzo dużo nasadzeń Bluecropa co obniża cenę owoców w porze dojrzewania tej odmiany.
2. Przy zakupie powyżej 100 sztuk cena wynosi 6,50 więc 8 zł jest ceną za wysoką.
3. Krzewy borówki musza być nawadniane jeśli gleba jest sucha, można podlewać ręcznie a z czasem założyć nawadnianie

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek Belter (gość) 2012-03-18
Witam

Rozstawy jakie Pan zakłada mogą w zasadzie być tylko z czasem może być ciężko przejść w rzędzie. Jeśli jest taka możliwość to zalecałbym zrobienie odstępu 2,50m.

Pozdrawiam

Marek Belter
Marek.A (gość) 2012-03-20
Witam.W tym roku mam zamiar zasiarkowac glebe wigorem s .Za rok jak będę kopał dołki pod borówke jakie srednicy one mają byc i jakiej głębokości i ile trzeba dac torfu kwasnego wysokiego na dołek i z czym go wymieszac. Mam zamiar posadzic 600-700 sztuk borówki-czy mam sadzic jedną odmiane czy może dwie proszę o rade.Pozdrawiam
nowicjusz (gość) 2012-03-20
Dzień Dobry Panu,
Chciałbym uzyskać od Pana informacji odnośnie jakich badań gleby należy zlecić aby na ich podstawie móc przystapić do uprawy borówki amerykńskiej oczywiscie po uprzednim wzbogaceniu jej w odpowiednie związki?
Pozdrawiam
Ewelina (gość) 2012-05-09
Witam!
Otóż od trzech lat mam 20 krzewów borówki wysokiej w 15 odmianach. I świetnie się mają. W tym roku zakupiłam kolejne 20 w 6 odmianach. W sumie tak trochę dla kolekcjonerstwa. Nowo zakupione borówki miały w miarę ładne zielone listki. Dwa tygodnie po posadzeniu zaczęły robić się czerwono-brązowe. Dodam, że ziemię leśną wymieszałam z rocznymi trocinami drzew liściastych :( , torfem i piaskiem. Dodałam po małej łyżeczce nawozu dla borówki (naturalny guano). Pan w sklepie powiedział, że z braku azotu więc wyspałam znowu po łyżeczce nawozu dla borówki ale już "sztucznego". Listki zrobiły się ładniejsze jakby bardziej zielone i po tygodniu zaczęły "więdnąć, zwijać się i zasychać". Teraz zasychają całe pędy nowo zakupionych borówek. Nie wiem czy je znów przesadzić? Czy to wina tych trocin? Czy przenawożone? Czy odbiją one jeszcze po opadnięciu wszystkich liści, czy mam je wyrzucić? Na pewno nie przemarzły (bynajmniej po posadzeniu) i stałą wilgoć mają. Są posadzone na ziemi ciężkiej ilasto-gliniastej, ale misy mają na 40cm głębokie i 80 cm szerokie całe wypełnione mieszanką. Nie stosuje oprysków.
artur (gość) 2012-05-09
Witam
Mam mały problem posadzilem 800 sztuk borowki, przez pare dni bylo wszystko oki ale po 2 tygodniach listki robia sie czerwone i opadaja, pedy czarnieja i nie wiem o co chodzi prosze o pomoc
Ewelina (gość) 2012-05-11
To samo zaczyna dziać się u mnie i nikt nie potrafi odpowiedzieć mi co to jest. Padły już kolejne borówki.
Marek Belter (gość) 2012-05-13
WItam

Prosze o zdjęcia chorych borowek na maila.

Pozdrawiam

Marek Belter
Paweł M. (gość) 2012-05-13
Witam. W tym roku zamierzam założyć małą plantacje borówki . teren pozwoli mi na 400szt. Problem tkwi w tym iż nie mogę posadzić ich dosłownie w ziemi na stałe gdyż jest to działka budowlana i może w przeciągu kilu lat zostanie sprzedana a za pieniędzy kupiony większy grunt rolny. Pytanie czy borówka posadzona w donicach produkcyjnych 100l 60x45 lub elastycznych 100l oczywiście w specjalnej mieszance torfu i z systemem nawadniającym będzie się dobrze rozwijała? Nie wiadomo kiedy kupiec na grunt się znajdzie i okazać się może że i 10 lat postoi w tych donicach. .. wiem że to dodatkowy koszt drugie tyle co krzak &#8230; ale szkoda że ziemia jest a na niej nic się nie uprawia. Można było by na małym terenie ulokować 4 x więcej sadzonek a w miarę ich wzrostu rozsuwać . Wiem że borówka jest w miarę mrozo odporna , ale w donicy nawet tak dużej , chyba korzenie były by bardziej narażone na przemarznięcie , czy owinięcie/obłożenie jej materiałem izolacyjnym coś by dało . Szukałem dużo w siedzi ale nic konkretnego wydaje mi się że jak ktoś ma glebę złą to radzili wyłożyć dołek folią i dopiero w to torf i sadzenie, czyli niczym zakopana donica&#8230;. Cały mój zamysł uzależniony jest od , możliwości uprawy borówki w dużych donicach , gdyby to się sprawdziło to nawet nie mając dużych pieniędzy na grunt rolny takie donice poustawiałbym na nieużytkach rolnych tutejszych gospodarzy, bo dużo stoi ugorem &#8230; kwestia tylko ceny za użyczenie . I ostanie pytanie czy jak już zakupie w przyszłości grunty rolne czy taką borówkę 5 &#8211; 10 &#8211; a nawet może i 15 letnią bez problemu przesadzę z donicy w nowe miejsce ?
Paweł M. (gość) 2012-05-19
Witam . Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Pozdrawiam
szczepan (gość) 2012-05-22
Witam,
mam pytanko odnosnie nawadniania borowki, tzn. nie mam nawodnienia i podlewam reczniei moje pytanie brzmi; ile wody potrzebuje 2 letnia sadzonka 3,4,5 litrow na dobe?
Tomasz Wyszyński (gość) 2012-07-23
Witam
Czy orjentuje się ktoś jakie są dopłaty do borówki?
Bo nigdzie niemoge znaleść.
Pozdrawiam
Piotr (gość) 2012-08-01
Witam.
Jestem emerytem. Moją pasją jest uprawa winorośli. Pasjonuje mnie również ukorzenianie tej rośliny. Uprawiam ponad 100 odmian i wszystkie sadzonki zrobiłem sam. Ostatnio jednak sporo czytam o borówce i chciałbym posadzić u siebie kilka krzewów. Oczywiście chciałbym sadzonki zrobić sam. Krzewy mateczne do eksperymentowania mam upatrzone &#61514;. O ile to możliwe, będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jaki jest optymalny termin rozpoczęcia ukorzeniania ? Nie interesuje mnie odkłady.
2. Jakiego rodzaju podłoża użyć we wstępnym etapie i jak długo powinien on trwać do przesadzenia ?
3. Jaką zastosować temperaturę we wstępnym etapie i czy powinna ona być stała przez cały okres ?
4. Jakiego materiału użyć na tzw (sztobry, zrazy) ? Interesuje mnie ich grubość, długość, sposób przycięcia zrazu pędu z dołu i z góry i ewentualny sposób zarobienia stopki.
5. Jakiego użyć ukorzeniacza ?
6. Jaki należy utrzymywać poziom wilgotności podłoża i powietrza ?
Ukorzenianie to tylko moja pasja. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
Pozdrawiam
magda (gość) 2012-08-15
Witam,
planuję posadzić borówki po raz pierwszy, poczytałam trochę odnośnie odmian, ale chciałabym siedzieć, czy koniec sierpnia to odpowiednia pora na zasadzenia krzewów? oraz co oprócz przygotowania im stanowisk tj: torfu i nasłonecznienia będzie jeszcze istotne do uzyskania najlepszych efektów, nadmienię że będzie to bardzo amatorska uprawa bo tylko 4 krzaki.
Łukasz K. (gość) 2012-08-27
Witam!
Zwracam się do Pana z następującym zapytaniem. Mianiowicie mam własną działkę, która niestety nie jest zbyt wielka i praktycznie w całości jest obsadzona. Jednak wzdłuż granicy rośnie rząd brzóz i świerków w odległości 3 m od siebie, każde z tych drzew ma podcięte gałęzie na wysokość 2 m od ziemi, a więc posiadam kilka wolnych przedziałów szerokich na 3 i wysokich na 2 metry. Czy w tych przestrzeniach mogę posadzić borówki? Zaznaczam, że są to miejsca dobrze nasłonecznione. Proszę o radę i pozdrawiam!
Marek Belter (gość) 2012-08-28
Witam

Borówki można sadzić jesienią i wiosna jednak trzeba pamiętać żeby nie była to zbyt późna jesień.

Jeśli chodzi o sadzenie krzewów blisko drzew to należy pamiętać że rośliny muszą rosnąć w miejscu przewiewnym.
Sadząc rośliny blisko dużych drzew należy pamiętać o bardzo częstym podlewaniu ponieważ korzenie drzew absorbują w znacznym stopniu wodę z podłoża.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
kamil (gość) 2012-10-03
Witam

Czy pazdziernik do dobry okres do nasadzen???
dodam ze posiadam dzialke 15m na 50m i chcialbym sie dowiedziec ile sadzonek mogl bym na niej zmiescic.

Prosze o odpowiedz pozdrawiam
ciopoja 2013-02-12
Witam :D
Chciałbym założyć mala plantacje borówki i mam pytanie do pana.Czy poleci mi pan jakąś książkę o hodowli borówek dla amatora : ) z góry dziękuje i pozdrawiam.
Marek Belter (gość) 2013-02-12
Witam Serdecznie

Literatura jest wyszczególniona na naszej stronie.
Warto mieć te książki zakładając plantację.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
biedronka81 (gość) 2013-03-04
Witam serdecznie. Chciałam zapytać o sposób rozmieszczenia sadzonek borówki na działce o szerokości 16.5m na 150m? W jakim rozstawieniu zasadzić i ile ma być odstępu od granicy z działką sąsiada. Dodam że będę sadzić rzędy po długości działki gdyż wtedy będzie to kierunek północ południe jak należy. Chciałabym zmieścić 6 rzędów w odstępie 2,7 m i odstęp od granicy działki z sąsiadem to 1,5 m- czy to nie za mało? I jaka odległość w rzędzie od krzaka do krzaka - czy wystarczy 120cm? Bardzo proszę w miarę możliwości udzielić mi odpowiedzi. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam autora wspaniałego bloga, który z pewnością pomógł już niejednemu plantatorowi.
dominika (gość) 2013-04-23
witam, planuje posadzić tzry odmiany borówki w ilości 200 BLuecrop 200 Erliblue 100 Chandler, czytałam ze trzeba posadzić je naprzemiennie, co Pan poleca jak najlepiej zrobi, sadzić rzędami odmiany naprzemiennie?
jerzy (gość) 2013-05-05
Witam!Chce zalozyc plantacje w rejonie ciezkich zim polnoc polski.Jakie odmiany polecilby Pan ze swojej szkólki.Pozdrawiam J G
działkowicz (gość) 2013-06-13
WITAM-konkretnie chodzi o podlewanie ,woda posiada odczyn zasadowy więc zmniejsza kwasowość podłoża.Doświadczeni plantatorzy dodawają do wody nieznany mi preparat ,zwykłą wodą nie podlewają.Czy można wiedzieć nazwe tego preparatu i w jakich proporcjach stosować .
Pozdrawiam ..działkowicz
Włodzimierz Ekstowicz (gość) 2013-07-11
Witam
Planuję na działce zasadzić 10-20 krzaków borówki, słyszałem ,że borówki są obcopylne tzn , że trzeba sadzić obok siebie kilka odmian wzajemnie się zapylających. Jakie odmiany by Pan polecił.
Przydałoby się przy opisach odmian jak wzajemnie się zapylają.
Pozdrawiam
motto (gość) 2013-08-05
Witam pana Marka. Chciał bym posadzić 300 drzewek borówki jakie odmiany wybrać. A drugie pytanie jak nawozić i w jakich proporcjach (siarczan amonu ,magnezu,potasu)
Niko (gość) 2013-08-26
Mam ziemie piaszczystą dobrze przepuszczalną. Mam takie pytanie czy aby wzbogacić ziemie na której mam zamiar sadzić borówkę mogę dodać do gleby piaszczystej przesianą ziemie z lassu dębowo olchowego. Jest to zbierana warstwa około 5-10 cm z wierzchu po odgarnięciu nie przegniłych liści. do tego chciałem dodać torf kwaśny i pewną ilość kompostu. zastanawiam się czy mogę posadzić to w tak przygotowanym podłożu Bardzo proszę o odpowiedź.
Leszek (gość) 2013-09-09
Witam serdecznie.W przyszłym roku planuję posadzić ok.1h borówki,na razie jestem na etapie przygotowywania gleby.Moje pytanie to czy trzeba zamawiać u Pana na jakiś czas wcześniej sadzonki,czy poprostu można przyjechać do Pana na wiosnę i od ręki zakupić krzaczki. Chciałbym wiedzieć także czy przy zakupie sadzonek modę liczyć na poradę od Pana jakie odmiany wybrać do tego rodzaju gleby,którą posiadam.Uprzejmie proszę o te informacje i z gury dziękóję.
Dawid (gość) 2013-09-23
witam. 5 dni temu posadzilem 200 krzakow borowki. Przed posadzeniem sadzonki byly cale zielone teraz po tych kilku dniach zauwazylem ze zaczynaja zmieniac koloro na brazowy,czerwony cos takiego i moje pytanie brzmi dlaczego?czyzby to byl juz okres kiedy liscie zaczna opadac na zime?
paweł Tański (gość) 2013-11-06
witam
ponieważ nie mam dostępu do trocin chciałem zapytać o wloknine co pan o tym sadzi czy to dobry pomysł ?
Natala (gość) 2013-12-03
Witam, chciałam zapytać Pana ile siarki Wigor S potrzebne jest do zakwaszenia gleby (na 1ar) aby z 5,0 PH zejść do 3,8 PH
Konrad (gość) 2014-01-02
Witam mam pytanko , planuje zakup ukorzenionych sadzonek w multiplecie , następnie chce je przesadzić do doniczek moje pytanko czy przez te 2 lata prowadzenia ich w doniczce wykonuje się jakieś zabieg typu ciecie ?? Bardzo proszę panie marku o odpowiedz. Pozdrawiam
Tomasz M (gość) 2014-01-14
Witam na wiosnę zamierzam założyć plantacje borówki o powierzchni 1,5 ha zrobiłem badanie gleby metodą ogrodniczą ph wyszło 6,9ph dodam że gleba jest piaszczysta . Moje pytanie brzmi czy warto zakładać taką uprawę ? i czy jestem wstanie zbić ph do 4,5 ? Jeśli tak to w jaki sposób powinienem do tego przystąpić ? Pozdrawiam i z góry dziękuję .
borowki 2014-02-06
Witam Wszystkich Serdecznie
Witam wszystkich po przerwie, czasami trudno jest znaleźć chwile aby zastanowić się nad pytaniami a szczególnie w okresie kiedy pogoda pozwala na zajęcia na zewnątrz.
Mamy okres zimowy a co za tym idzie więcej czasy na Internet, komputer no i bloga oczywiście :
Postaram się w punktach odpowiedzieć na zaległe pytania :
1. Planując rozmieszczenie roślin na nowo nasadzanym obszarze warto pamiętać o tym że dobrze jest zabezpieczyć powierzchnie dla jednej rośliny os 2,5-3m kw.
Odległość pomiędzy roślinami w rzędzie powinna wynosić od 0,80m do 1,20m optymalnym rozwiązaniem jest 1 m.
Odległości pomiędzy rzędami mogą być różne: 2-2,5 m pozwala na swobodny przejazd kosiarką do trawników a odległość 3-3,5 pozwala na swobodny przejazd traktorem sadowniczym. Odległość od granicy 1,5 m na pewno w przyszłości nie pozwoli na wykoszenie trawy pomiędzy krzewami a granica.

2. Planowanie nasadzenia naprzemiennego powinno być tak zorganizowane aby zapewnić bliskość różnych odmian w celu dobrego zapylenia naprzemiennie. Posadzenie rzędów naprzemiennie powinno w zupełności wystarczyć.

3. Rzeczywiście planując nasadzenia w rejonie północnej polski trzeba liczyć się z różnymi warunkami klimatycznymi i specyficznym doborem odmian. I nie ma tez złotego środka jaka odmiana będzie rosła dobrze w danym miejscu. Najlepiej jest to sprawdzić robiąc próbę samemu lub porozmawiać z kimś kto ma plantacje w okolicy. Na pewno na ostre mrozy nie nadaje się odmiana Brigitta Blue a takie odmiany jak Bluecrop i Patriot dadzą sobie radę.
Ale za to te odmiany mają także swoje plusy i minusy.

4. Do wody dodaje się kwas azotowy w celu zakwaszania wody:
Żeby zrobić to w sposób właściwy najlepiej pochylić się nad artykułem do którego odsyłam pod linkiem : http://www.jagodnik.pl/nawozenie/borowka-wysoka/122-woda-istotny-element-fertygacji
Nawożenie Borówek poprzez fertygacje nie jest procesem łatwym ale też nie jest to jakaś czarna magia trzeba po prostu trochę cierpliwości.

5. Wszystkie odmiany zapylają się krzyżowo czyli na przemian. Najlepiej jest posadzić parami 2 wczesne 2 późne.

6. Jeśli borówki mają być na sprzedaż to najlepiej jest posadzić większość odmian wczesnych.
A co do nawożenia to najprostszym sposobem nawożenia jest zastosowanie 1 raz na wiosnę nawozu Hydrocomplex 1 łyżka stołowa pod krzaka później od początku maja do końca czerwca siarczan amonu w dawce 1 łyżka stołowa pod krzaka co 10 dni. Nawozy należy rozsypywać w odległości około 30cm od szyjki korzeniowej.

7. Ziemi z lasu nie trzeba przesiewać chodzi o to żeby roślinom dostarczyć jak najwięcej wartości próchnicznych. Jeśli ziemia jest przepuszczalna i do mieszaniny ziemi z lasu dodać torf to powinno wystarczyć.

8. Sadzonki w naszej szkółce trzeba zamawiać wcześniej wszystkie szczegóły najlepiej omówić na miejscu lub telefonicznie. Zawsze staramy się służyć pomocą oraz radą na tyle na ile oczywiście potrafimy.

9. Rośliny reagują zmiana koloru liści z reguły na zmianę temperatury na niższa. Jeśli jednak dzieje się tak latem to może to być związane z brakiem wody chorobą lub szokiem związanym z przesadzeniem.


10. Włóknina jest dobrym rozwiązaniem, nie tak dobrym jak trociny jednak jest to jakaś alternatywa. Włóknina podobnie jak trociny zatrzymuje wilgoć i może nawet lepiej zapobiega wzrostowi trawy pod krzewami. Trzeba ją jednak co kilka lat wymieniać/uzupełniać.

11. Zasadność obniżania PH gleby można stwierdzić po dokonaniu badań w dedykowanym do tego celu laboratorium np. Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza.
Bardzo często przy PH gleby 7 i większym obniżanie PH jest nie opłacalne i nie efektywne zbiera się na to masę jeszcze innych czynników. Czasami jest tak ze pole było nie dawno wapnowane i PH jest tak wysokie a czasami pole znajduje się w dolinie i woda spływająca do pola przepływa przez np. skały wapienne i systematycznie odkwasza glebę.
Dla gleb ciężkich przyjmuje się inny wskaźnik siarkowania a dla lekkich inny np. aby zmniejszyć PH o jeden stopień na glebach piaszczystych trzeba wysiać 1 tonę siarki na 1 hektar. A na glebach ciężkich znacznie więcej nawet do 5 ton.12. Kupując sadzonki w multiplacie świeżo ukorzenione trzeba liczyć się z tym że będą wymagać one bardzo dużo cierpliwości i opieki. Opryski nawożenie etc. Każda szkółka ma inne systemy uprawy i na pewno wiele szkółek niechętnie będzie chciało podzielić się tajemnica dotyczącą wyhodowania pełnowartościowej sadzonki.


Zapraszam do zadawania pytań.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
Iwona (gość) 2014-03-07
Witam serdecznie,

czytając Pańskiego bloga natknęłam się na wpis, że może Pan udzielić informacji na temat zbytu borówki w Wielkiej Brytanii. Obecnie jestem w trakcie hodowli i powoli zaczynam szukać nabywców. Szukam klienta angielskiego ponieważ nie będę miała problemu z porozumiewaniem się z nim w języku angielskim. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam Iwona
bborowka (gość) 2014-03-18
Witam Panie Marku . Mam pytanie jakie nawozy by Pan polecił pod Pana sadzonki. Ostatnio na konferencji dotyczącej nawożenia borówki amerykańskiej spotkałem się z firmą YARA. Otóz firma opracowała kompleksowe nawożenie jest tam dużo nawożenia w formie oprysku. Co Pan na ten temat by mi mógł powiedzieć bo już się gubię. Pozdrawim
Marek Belter (gość) 2014-03-18
Witam Serdecznie

Szanowni Państwo
Odnosząc się do kontaktów handlowych za granicą to było to dosyć dawno i w chwili obecnej takich kontaktów już nie posiadam.
A jeśli chodzi o nawożenie roślin borówki to jest wiele nawozów i rzeczywiście w/w firma oferuje zaplecze nawozów bardzo z resztą ciekawych.
Bardzo istotną rzeczą jest zbadanie czy roślina potrzebuje nawozów a jeśli tak to jakich. W tym celu powinno się pobierać ziemię do analizy można także badać liście.
po otrzymaniu wyników powinno się uzupełnić ewentualne braki nawozowe w glebie a później można próbować dodawać nawozy .np tylko w okresie dojrzewania owoców.

Pozdrawiam

Marek Belter

www.sadzonkiborowki.com
bborówka (gość) 2014-03-19
Dziękuję Panie Marku za szybką odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie . Na areale 1 h chciałbym posadzić 3 odmiany. Jakie odmiany by pan polecił wiem że na pewno chcę bluccropa.Oraz czy chcąc zamówic u Pana 3500 sadzonek jaki terminbyłby najlepszy. pozdrawiam
male krzaczki (gość) 2014-04-10
Witam,
2 tygodnie temu posadziłem 2,5-roczne krzaczki borówki.
Chciałbym zapytać, kiedy mogę zacząć nawożenie?
Czy mogę teraz wsypać siarczan amonu, a po tygodniu hydrokompleks, czy odczekać jakiś czas po posadzeniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
ata (gość) 2014-04-23
Witam, ktoś z Państwa pytał, gdzie można kupić siarkę pylistą, czyli mieloną lub siarkę granulowaną pod borówkę. Posiadamy taką siarkę w ciągłej sprzedaży. Siarkę wysyłamy w każde miejsce w Polsce. Prosimy o zapoznanie się z ofertą na stronie: www.techlandlab.pl
Na życzenie jesteśmy w stanie sprowadzić Państwu niemal każdy nawóz. Życzymy udanych plonów :)
Małgorzata (gość) 2014-04-26
Mam pytanie :) Postanowiłam hodować borówkę na moim balkonie. Kupiłam 2 sadzonki odmian Toro i Bluecrop. Po posadzeniu przyjrzalam się liściom i łodygom. Na liściach są malutkie czerwone kropki. Na dwóch łodygach były brązowe plamy z obwódką. W internecie znalazlam, że to prawdopodobnie zgorzel.

Mam pytanie, czy :
- jest szansa uratować krzaczki, np. mocno je przycinając?
- jeśli krzaczki lepiej jest wyrzucić, to jak najlepiej zdezynfekować donicę, w której rosły tak, żeby nie zakażały się posadzone w niej nowe krzaczki?

Z gór dziękuję za pomoc :)
gość (gość) 2014-04-28
Witam,
czy ktoś wie, co oznaczają lekko czerwonanwe liście, czy może to być niedobór jakichś składników?
Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, o jakiej porze roku można sypać siarkę pod krzaczki?
Pozdrawiam
piotrek (gość) 2014-05-03
Panie Marku, chciałbym się spytać o 2 rzeczy. 2 lata temu posadziłem sobie 400 krzewów borówki, ale w znacznie mniejsze dołki o średnicy około 40-50 cm i głębokości około 30-40 cm. Czy jest to jakiś poważny błąd, czy może też nie będzie miało to wpływu na prawidłowy wzrost i rozwoj roślin? Dołki wypełniłem kwaśnym torfem i trocinami w stosunku 2:1. Moje drugie pytanie: Na jaki zbiór moge liczyć w drugim roku po posadzeniu biorąc pod uwagę ze sądziłem 3 letnie krzewy? Pozdrawiam.
adrianna (gość) 2014-06-17
witam! Mam pytanie jaka odmiana borówki najlepiej nadaje się do uprawy w folli? A jednoczesnie jest wczesniejsza odmiana?
Iwona (gość) 2015-03-28
Dzień dobry, mam pytanie: czy udziela Pan nadal porad na temat uprawy borówki? Pozdrawiam Iwona
Tadeusz (gość) 2015-04-06
Witam mam pytanie
czy trocina moze byc swieza czy nie
slyszlem ze musi byc kilkuletnia prosze o odpowiedz z gory dziekuje
Marek Belter (gość) 2015-04-07
Witam Wszystkich Serdecznie
1.Planując rozpoczęcie uprawy borówki najważniejsze jest przygotowanie odpowiednio stanowiska.
Odpowiednio przygotowane stanowisko procentuje przez kilkadziesiąt lat.
Drugim bardzo ważnym elementem jest dobór odmian.
Odmiany nie powinny być dobierane według kryterium: odporne na susze etc.
Uprawiając borówkę powinno spełniać się wymagania stanowiskowe tak samo dla każdej odmiany bo przecież nie chodzi o wegetację rośliny a o zadowalający plon.
Dobór odmian na plantacji powinien zostać poprzedzony badaniem rynku zbytu lokalnego lub innego w zależności od wielkości nasadzenia.
Przykładowo zakładamy plantacje sadzimy w 90% Bluecropa bo wszędzie chwali się Bluecropa a po roku zaczynamy zastanawiać nad sprzedażą owoców.
Zaczynamy dzwonić i okazuje się że w sąsiedniej miejscowości ktoś skupuje owoce ale potrzebuje większość dostaw owoców późnych lub wczesnych.
2. Plamy na liściach borówki &#8211; jest to plamistość liści, obecnie nie ma zarejestrowanego środka umożliwiającego zwalczanie plamistości w borówce.
Czarne plamy na łodygach to najprawdopodobniej zgorzel &#8211; takie pędy powinno się wycinać.
3.Czerwone liście borówki- liście przebarwiają się w okresach obniżania się temperatury.
Jeśli jednak liście przebarwiają się kiedy nie ma skoków temperatur to najprawdopodobniej jest to brak jakiegoś składnika w glebie. Dobrze jest wtedy wykonać analizę laboratoryjną gleby i liści. W celu określenia potrzeb nawozowych rośliny. Nawożenie siarką powinno być wykonane około 1 roku przed posadzeniem roślin w celu zakwaszenia gleby. Bezpośrednie nawożenie roślin siarką jest bardzo ryzykowne.
4. Popularną odmianą uprawianą pod osłonami jest odmiana DUKE. Jednak wszystko zależy od części kraju w którym roślina ma być uprawiana.
5. Trociny stosowane do ściółkowania lub bezpośrednio pod uprawę borówki powinny być przekompostowane i takie są najlepsze. W praktyce stosuje się trociny świeże takie też mogą ostatecznie być jednak stosując takie trociny warto robić częściej analizy gleby.

Pozdrawiam
Marek Belter
www.sadzonkiborowki.com
Sadzonki borówki dla twojej plantacji, sadu i domu
Kasia (gość) 2015-05-20
Witam. Posiadam w ogrodzie kilka krzaków borówek. Zazwyczaj sadzone wiosna bez problemu sie przyjmowały i owocowały. W ubiegłym roku pierwszy raz sie zdarzyło ze dwa kwitnące krzaczki zaczęły wiedząc i usychać. Wyrzuciłam je myśląc ze jest to choroba i nie pojawiło się więcej do tego roku. Okolo tygodnia temu kolejne obsypane kwiatem krzaki zaczęły wiedząc. Rosną u mnie 2 lub 3 rok. Co jest tego przyczyna? Pozdrawiam
Anna (gość) 2015-06-01
Witam, w ubiegłym roku na jesień posadziliśmy 2 letnie sadzonki borówki. Na wiosnę zostały oberwane kwiatki aby nie wysilały się drzewka. Dopiero w maju zostały nawożone siarczanem amonu po którym część drzewek zaczęło zmieniać barwę listek i je zrzucać a nawet zaczęły łodygi usychać. Mam prośbę w jakiej ilości powinno się nawozić borówkę siarczanem amonu i czy jest szansa że wypuszczą młode pędy z tych co najbardziej ucierpiały. Proszę o odpowiedz.
snope (gość) 2015-06-02
witam. posadzilem w tym roku dwie odmiany borowki jedna bardzo ladnie rosnie a droga tzn. bluecrop dostala male czerwone liscie i powoli zaczely sie zawijac do srodka. prosze o porade co moze byc nie tak ??
marcin (gość) 2015-06-14
Witam Mam pytanie do znawców borówki. Czy jest sens posadzenia tej rosliny na ziemi kategorii A ? Z góry dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam
Zbigniew (gość) 2015-07-01
Dzień dobry, ja mam pytanie odnośnie samego kupowania roślin. Dużo czytałem o tym, że najlepiej kupować sadzonki w sklepach ogrodniczych. Ja nie jestem wielbicielem zakupów i chodzenia po sklepach, dlatego zastanawiam się czy dobrym wyborem będą sklepy internetowe (np. dom i sad). Co pan sądzi na ten temat?
Karol.. (gość) 2015-07-26
Witam.Panie Marku,planuje założenie 0,5 h plantacji borówki.Posiada działkę która jest porośnięta różnym zielskiem i trawą.Teraz moje pytanie brzmi..Co i jak po kolei robić..skosic zielsko,użyć randapu i zaorac,następnie nawozić i poprawiać glebozgryzarka?.Bo co do pH gleby itd to wiadomo.Można też rozsypywac np trociny na całej powierzchni i zmieszać z gleba?Pytam dlatego,że od czytania w internecie wszystkich informacji na ten temat praktycznie w pewnym momencie stwierdzilem,że się można pogubic..Dlatego prosilbym o odpowiedź w prosty sposób,jakby PAN to zrobil pokolei,dlatego gdyż chcemy szczególną uwagę poświęcić na przygotowanie podłoża..Pozdrawiam..
Marek Belter (gość) 2015-07-27
Działkę najlepiej opryskać kilka razy tak żeby wypalić chwasty.
Jeśli chodzi o materię organiczną dodawaną do ziemi to raczej w pasach gdzie ma rosnąć borówka.
Na nowym blogu na stronie www.sadzonkiborowki.com dodałem właśnie zdjęcie przygotowanego pola.
Pozdrawiam
Marek Belter
www.sadzonkiborowki.com
kamil (gość) 2015-07-29
Dzień dobry, mam pytanie co do odmiany borówki Bluecrop czy jak posadzę ją na gurce na piaszczystej ziemi to czy ona urośnie. Mam takie jeszcze pytanie mógł by pan mi powiedzieć ile potrzeba torfu na 1 ha, jakie trzeba robić rowki i ile trzeba sypać torfu. Głębokość ,szerokość rowka. Z góry dziękuje i proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam. :-D
Karol.. (gość) 2015-07-29
Witam..Ja widziałem filmik na którym taki PAN mówił że rok przed posadzeniem borówki kopał rowek na metr głęboki i zasypał go torfem,trocinami z mieszanymi z ziemia.,aby uzyskać odpowiednie pH....Co do ziemi piaszczystej to chyba już ktoś pytał o ten temat wyżej i PAN Marek coś pisał na ten temat..Sory,że się tak wtracilem,.Często tu zagladam szukając jakiś nowych ciekawostek na temat borówki itd.gdyż też zamierzam tak jak pisalem wcześniej zacząć od 0,5 ha.Pozdrawiam
kamil1987 (gość) 2015-09-04
Witam, mam takie pytania - czy mogę posadzić 3 odmiany borówki tj.: bluecrop , duke , brigitta na obszarze 0,2 ha?
Sadząc rośliny lepiej jest kopanie pasa i zasypanie go kwaśnym torfem czy kopanie dołków pod każdym krzakiem?
Czy na tak małym areale mogę sadzić w rozstawie co 2 m miedzy rzędami i co 1 m roślinę w rzędzie?
Będę wdzięczny za każda poradę . Pozdrawiam
Zobacz serwisy INTERIA.PL